DIETA NA ZDROWE ZĘBY

Co zrobić, aby cieszyć się mocnymi i zdrowymi zębami długie lata?

Nie jeść słodyczy… pff niestety, ale ten tekst powtarzany jak mantra od czasów przedszkolnych wciąż (podobno) jest prawdą… Niech mnie ktoś wyprowadzi z błędu jeśli jest inaczej! PROSZĘ!

Ponad to warto pamiętać o regularnym i umiejętnym czyszczeniu zębów, o wizytach kontrolnych u swojego stomatologa oraz… warto zadbać, by w diecie nie zabrakło kilku cennych składników: wapnia, fluoru, witaminy D, C oraz A.

wapń

Wapń jest głównym budulcem zębiny i to od niego zaczniemy. Zdrowy dorosły człowiek powinien spożywać dziennie około 1000 mg wapnia. Ilość ta mieści się np. w 4 szklankach mleka.

Poza wprowadzeniem do swojej diety produktów bogatych w wapń – takich jak przetwory mleczne (kefiry, jogurty, sery), ryby (np. sardynki) czy woda mineralna bogata w ten pierwiastek należy także zadbać o obecność produktów wspomagających wchłanianie wapnia oraz unikanie tych, które utrudniają jego wykorzystanie.

Do pierwszej grupy zaliczymy:
witaminę D, która nie dość że pobudza syntezę białka wiążącego wapń w erytrocytach (co pozwala na jego transport z jelit do krwi), to dodatkowo w nerkach umożliwia jego zwrotne wchłanianie;

laktozę i kazeinę (czyli cukier i białko z mleka), laktoza pobudza wchłanianie wapnia w dwunastnicy i jelicie krętym u zdrowych osób, a kazeina poprawia transport jonów wapnia przez błonę dwunastnicy oraz zwiększa jego wychwytywanie przez tkanki – właśnie dlatego mówi się, że wapń z nabiału jest tak dobrze przyswajanym wapniem;

krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe – efekt działania tych kwasów jest silniejszy nawet od wpływu laktozy, wchłanianie wapnia w obecności krótkołańcuchowych KT podnosi się aż o 28%. inulina obecna m.in. w topinamburze czy cykorii, ostatnie doniesienia są obiecujące i sugerują, że związek ten dodany do codziennej diety (w ilości 8g) nie dość, ze podwyższa wchłanianie wapnia i magnezu nawet o 20 %, to także zwiększa mineralizację kości;

magnez – uważa się, że tylko przy odpowiednio pokrytym zaopatrzeniu w magnez powstaje wytrzymała postać hydroksyapatytu (minerału, z którego zbudowane są kości), jego niedobór powoduje zaburzenie wszystkich faz resorpcji i tworzenia się kości.

Do drugiej grupy zaliczamy:
kwasy szczawiowe, fitynowe, uronowe (obecne w wielu warzywach – reagują one z wapniem obecnym w nabiale tworząc sole, które są wydalane z kałem);

kwas fitynowy, który tworzy z wapniem nieprzyswajalne związki;

jak również tłuszcze nasycone, nadmiar błonnika oraz białka zwierzęcego i na koniec nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu.

Sprawdź gdzie poza nabiałem jest wapń>>

fluor

Fluor, to składnik większości past do zębów, jednak to nie wystarczy by cieszyć się zdrowymi zębami. Na szczęście bogata w ten składnik jest także zielona herbata, która dodatkowo rozcieńcza w ustach kwasy powstałe po jedzeniu i działa antybakteryjnie. Warto wypić po każdym posiłku filiżankę tego napoju. Pamiętaj, by napar nie był zbyt mocny, powoduje on ciemny osad na zębach.

Innym źródłem fluoru są ryby oraz ryż.

A może sushi na zdrowe zęby?

witamina D

Witamina D współdziała z wapniem, regulując jego gospodarkę. Jest odpowiedzialna za jego przyswajanie oraz mineralizację szkliwa Jest niezbędna do prawidłowej budowy tkanki zębów. Witamina D jest syntetyzowana w organizmie pod wpływem promieni słonecznych. W pochmurne dni (czyli niestety, ale w Polsce przez większą część roku) warto dostarczać ją do organizmu wraz z dietą oraz suplementami.

witamina A i C

Witamina A kojarzy się głównie z piękna opaloną cerą, jednak pełni także ważną funkcję w dbaniu o zdrowie jamy ustnej. Utrzymuje dziąsła w dobrej kondycji, za sprawą śliny, której wydzielanie stymuluje. Ślina z kolei nawilża dziąsła, dzięki czemu są odporne na działanie bakterii. Jej niedobór wpływa także negatywnie na mineralizację szkliwa. Witamina A do spółki z witaminą C bierze także udział w regeneracji nabłonka. Zapobiega również odsłanianiu się szyjek zębowych. Jeśli masz problem z dziąsłami nie unikaj gryzienia twardych warzyw i owoców, wbrew pozorom może Ci tylko pomóc. Wybieraj produkty o niskiej zawartości cukru: jak najczęściej chrup kalarepkę, marchew, rzodkiewki, paprykę czy rzepę.

Pamiętaj też, że po spożyciu produktów o dużej kwasowości (czyli np. kwaśne jabłko, sok itp.) warto wstrzymać się przez około godzinę z umyciem zębów.