Opcje drukowania:

KONFITURA Z PŁATKÓW RÓŻY – PRZEPIS

Porcje1 PorcjaCzas przygotowania1 godzinaCzas gotowania2 godzinyCzas całkowity3 godziny

 350 g płatków róży
 600 g cukru
 sok z cytryny
1

Generalna zasada jest taka, że potrzebujemy płatki róży i cukier w proporcji 1:2. Ja uzbierałam 350 g płatków róży, do których dałam ok. 600 g cukru i sok z dwóch cytryn.

2

Różę należy dokładnie przebrać i oczyścić z małych owadów i zeschniętych płatków, następnie można ją opłukać i lekko osuszyć – najlepiej na słońcu.

3

W czasie, gdy płatki sobie schną my gotujemy w garnku z grubym dnem syrop z wody i cukru (wody powinno być, mniej więcej objętościowo tyle samo co cukru).

4

Do syropu wyciskamy sok z cytryny i wrzucamy partiami płatki róż. Mieszamy i smażymy do uzyskania gęstej konsystencji (pachnie obłędnie w całym domu!).

5

Po ok. 2 godzinach konfiturę można zdjąć z ognia, przykryć i zostawić do całkowitego ostudzenia (np. na całą noc).

6

Następnego dnia konfiturę ponownie zagotowujemy, a właściwie, to co zostało po wstępnej degustacji i znowu gotujemy 2-3 godziny często mieszając.

7

Jeśli do tej pory zostało Wam cokolwiek w garnku, to jest to moment, aby gotową konfiturę przełożyć do wyparzonych słoików i dokładnie zakręcić.

8

Teraz pozostaje już tylko czekanie na właściwą degustację albo na Tłusty Czwartek i zapakowanie róży do pączków.

9

Pamiętajcie, że płatki, z których powstają przetwory (konfitura, olejek, „miodek” różany czy woda różana) powinno się zbierać o świcie, gdyż po rozwinięciu się pąków kwiat traci zdecydowaną większość swojego aromatu.