Z całą pewnością można stwierdzić, że hałas ma bardzo negatywny wpływ na życie oraz zdrowie każdego człowieka. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz poznać negatywne skutki hałasu.
Czym jest hałas?
Hałas uznawany jest za pewne dźwięki, które są irytujące dla człowieka i mogą mieć niekorzystny wpływ na jego organizm. Poszczególne dźwięki mogą mieć zarówno niską, jak i wysoką częstotliwość. Zazwyczaj irytujące stają się dźwięki słyszalne przez dłuższy czas, dlatego tak bardzo się na nie zwraca uwagę. Poziom odczuwanego hałasu w dużej mierze zależny jest także od wrażliwości słuchowej konkretnej osoby. Sprawdź już dzisiaj, jak chronić się przed hałasem.
Szkodliwy poziom hałasu
Istnieje pewien poziom hałasu, który jest uznawany za szkodliwy dla otoczenia. Uznajemy za bezpieczne dźwięki te, które nie przekraczają trzydziestu decybeli. Natomiast dźwięki powyżej stu dwudziestu decybeli będą dla człowieka w znaczący sposób odczuwane. Powyżej stu trzydziestu decybeli może się pojawić uszkodzenie słuchu. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, iż szkodliwość hałasu będzie także zależna od długości ekspozycji na dany dźwięk.
Wpływ hałasu na człowieka
Hałas może mieć bardzo znaczący wpływ na organizm człowieka. Dotyczy to zarówno narządu słuchu, jak i innych narządów znajdujących się w ciele. Nadmierne działanie hałasu może powodować takie problemy zdrowotne jak zaburzenia krążenia, szumy uszne, problemy z koncentracją i zaburzenia funkcji poznawczych, a także kłopoty ze snem oraz chroniczne przemęczenie. Wpływ hałasu może również powodować spadek efektywności podczas wykonywania zawodowych obowiązków.
Uszkodzenie słuchu
Nadmierny hałas w niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do uszkodzenia słuchu. Jest to możliwe w przypadku natężenia hałasu o wartościach od siedemdziesięciu do stu trzydziesty decybeli. Narażenie na hałas powyżej stu trzydziestu decybeli może natomiast prowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu oraz zdrowia. Uszkodzenie słuchu spowodowane hałasem może się objawiać między innymi poprzez takie problemy zdrowotne jak wyciek z ucha, silny ból ucha i bóle głowy, a także zaburzenia przytomności.
Jak dbać o słuch?
Hałas może mieć bardzo niekorzystny wpływ na narząd słuchu, dlatego warto o niego w odpowiedni sposób zadbać oraz unikać pewnych sytuacji. Przede wszystkim nie jest polecane głośne słuchanie muzyki, a zwłaszcza słuchanie muzyki w słuchawkach. W razie narażenia na nadmierny hałas warto stosować specjalne akcesoria, które zapewniają ochronę przed hałasem. Również podczas pracy powinna być stosowana właściwa ochrona słuchu, dlatego warto skonsultować tę kwestię ze swoim pracodawcą.
Higiena narządu słuchu
Kolejnym istotnym aspektem dbania o narząd słuchu jest jego odpowiednia higiena. Warto pamiętać, że nie powinno się czyścić uszu patyczkami do uszu, ponieważ może to prowadzić do uszkodzeń kanałów słuchowych. Aktualnie w aptece można kupić specjalne preparaty przeznaczone do higieny uszu, które na pewno okażą się pomocne podczas czyszczenia uszu, dlatego warto z nich korzystać w miarę potrzeb.