Choć uzależnienie kojarzy się przede wszystkim z nadużywaniem alkoholu czy paleniem papierosów, to tak naprawdę uzależnionym można być od bardzo wielu innych zarówno substancji, jak i czynności. Szacuje się, że co najmniej jedna na 3 osoby jest od czegoś uzależniona. Niestety uzależnienia to także najczęstsza przyczyna różnego rodzaju chorób, które mogą mieć bardzo groźne konsekwencje. Przeczytaj już dziś, czym są uzależnienia.
Czym jest uzależnienie?
Uzależnienia charakteryzują się tym, że doświadczona nimi osoba czuje silną potrzebę, aby zażyć określoną substancję czy wykonać konkretną czynność. Uczucie to jest silne. Dana osoba nie jest w stanie go przezwyciężyć i w konsekwencji sięga po zakazaną używkę. Uzależnienia przyczyniają się do wielu chorób zarówno na tle fizycznym, jak i psychicznym. Niektóre z nich są bardzo groźne, np. nadużywanie alkoholu czy papierosów przyczynia się do rozwoju chorób onkologicznych. Ponadto niosą ze sobą one także bardzo wiele groźnych skutków, które mogą oddziaływać nie tylko na osobę uzależnioną, ale także na osoby, które pozostają w relacjach z osobą uzależnioną.
Rodzaje uzależnień
Dzieli się je głównie ze względu na dwa kryteria. Pierwsze związane jest z przedmiotem, który wywołuje uzależnienie. Wyróżnia się tutaj takie rodzaje uzależnień jak:
– od substancji psychoaktywnych,
– od pewnych zachowań (behawioralne),
– społeczne, które najczęściej związane jest silnym poczuciem przynależności do jakiejś grupy.
Drugą grupę stanowi podział ze względu na objawy, jakie wywołuje uzależnienie i jest to przede wszystkim fizyczne oraz psychiczne.
Najczęstsze uzależnienia – od czego?
Na całym świecie istnieją podobne uzależnienia, a ich częstotliwość występowania związana jest także z łatwiejszym dostępem do substancji wywołujących uzależnienie. Najczęściej jest to więc alkohol, nikotyna, leki oraz ogólnie pojęte narkotyki. Jest to więc nałóg, który związany jest z zażywaniem określonej substancji. Istnieją jednak również uzależnienia od pewnych czynności i one także stają się coraz bardziej popularne. Może więc być to na przykład uzależnienie od jedzenia, hazardu, zakupów, telefonu, gier komputerowych czy seksu. To, jak szybko można wpaść w nałóg, jest także uzależnione indywidualnie od każdej jednostki i składa się na to bardzo wiele czynników – zarówno płeć, wiek, jak i środowisko.
Groźne konsekwencje uzależnień
Wszystkie rodzaje uzależnień są groźne i mogą być bardzo niebezpieczne. Konsekwencje dotyczą nie tylko osoby uzależnionej, ale również jej rodziny, bliższych znajomych czy nawet pracodawców. Substancje, które wywołują uzależnienia, powodują szereg fizycznych oraz psychicznych objawów. Ponadto niosą ze sobą skutki takie jak zaburzenie relacji rodzinnych, większą śmiertelność, konflikty z prawem, przestępstwa, problemy finansowe, trudności we wchodzenie w bliższe relacje z innymi, brak poczucia tożsamości i celów w życiu. Leczenie uzależnień jest bardzo trudne i obejmuje one przede wszystkim terapię. Ponadto skuteczne może być tylko wtedy, gdy osoba uzależniona widzi swój problem i świadomie podejmuje leczenie.