E-prolinea.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, sporcie i diecie

UrodaZdrowie

Cera i jej rodzaje

Cera i jej rodzaje

Każdy człowiek ma inny typ cery, dlatego też dobrze jest wiedzieć, jaki ma się rodzaj skóry, przez co można dobrać odpowiednie kosmetyki. Warto zatem wiedzieć, jakie są rodzaje cery i jak można o nie dbać.

Cera sucha – jak o nią dbać?

Warto wiedzieć, że ten typ cery wytwarza zarówno w nocy, jak i w dzień bardzo mało sebum. Przez to osoby mające taką skórę mogą odczuwać często pieczenie lub swędzenie. Należy też mieć na uwadze, że skóra sucha jest bardzo podatna na różne podrażnienia i skaleczenia. Dlatego też dobrze jest używać kosmetyków nawilżających, które powodują to, że skóra nie jest aż tak narażona na zadrapania. Dobrze jest zatem stosować kosmetyki regularnie rano i wieczorem.

Jak dbać o cerę normalną?

Ten typ cery wymaga tego, by używać takich kosmetyków, które będą wspomagały skórę. Szczególnie w upalne dni, ale także trzeba dbać o nią przez cały rok. Szczególną uwagę muszą zwracać kobiety, przed miesiączką, kiedy mogą się pojawiać na twarzy różnego rodzaju wypryski. Dobrze jest wtedy mieć w swojej kosmetyczce peelingi i płyny micelarne. One szybko nawilżą skórę i pozwolą pozbyć się wszystkich krostek.

Charakterystyka cery tłustej

Przede wszystkim taka cera charakteryzuje się tym, że szczególnie twarz i ręce mogą się nadmiernie świecić, niezależnie od tego, jaka jest pogoda. Przy tego typu skórze są widoczne pory, które mogą wyglądać jak drobne ukłucia. Często pojawiają się również wągry lub inne krosty. Dobrze jest wówczas stosować kosmetyki przeznaczone do cery tłustej, dzięki czemu szybciej można pozbyć się różnego rodzaju wyprysków oraz warto używać podkładów matujących, które mogą przykryć świecącą się skórę na twarzy.

Jak można dbać o cerę mieszaną?

Cera mieszana łączy w sobie cechy normalnej i tłustej skóry, przez co można używać kosmetyków do obydwóch typów. Dobrze jest przede wszystkim dbać o taką cerę regularnie, przez co dostarcza się skórze codzienną dawkę witamin i minerałów, których potrzebuje do tego, aby zdrowo wyglądać.

Czy są jeszcze jakieś odmiany cery?

Oprócz podstawowego podziału na skórę mieszaną, tłustą i suchą można wyróżnić także cerę trądzikową oraz dojrzałą, czy też wrażliwą lub naczyniową. Dzięki temu, iż wiemy, jaki rodzaj cery posiadamy, to można o nią z łatwością zadbać i dobrać odpowiednie kosmetyki. Jeśli natomiast nie wiemy, jakiego rodzaju mamy skórę, to dobrze jest udać się do dermatologa. Wskaże nam prawidłową odpowiedź i od razu dobierze kosmetyki. Tym sposobem niezależnie od rodzaju cery można wyglądać pięknie, młodo i przede wszystkim zdrowo.

Gdzie można kupić kosmetyki do różnych rodzajów cery?

Kosmetyki są dostępne w sklepach ogólnospożywczych, jak i w drogeriach czy aptekach. Dobrze jest jednak wybierać takie miejsca, w których można kupić kosmetyki różnego rodzaju i każdej firmy, gdyż trzeba mieć na uwadze to, że niektóre maści i kremy mogą nas uczulać i podrażniać skórę.

Przez to, że każdy człowiek ma inny typ cery, to trzeba dostosować do niego odpowiednie kosmetyki. Co ważne, nawet wśród rodzeństwa mogą występować różne rodzaje cery.

Udostępnij